Miért ne üljünk görbén? A rövid válaszom, hogy azért, mert az természetellenes, és épp a kiegyensúlyozott tartást adó ívek ellen dolgozik.
Szerintem minden a matekon múlik, ahogy kedvenc filmemben (Blöff) hangzik el, azaz nem mindegy mennyi ideig ülünk, állunk, és mennyi időt hagyjuk pihenni a testünket. Lássuk be, annyira intellektuális a ma embere, hogy inkább tölt időt könyvek fölött görnyedve, meg a monitort bámulva, mint járva, futva, mozogva, hisz izmok nélkül bizony nincs élet, nincs egészség. Vagy ez nem intellektus kérdése, csak lustaság? Rád bízom, hogyan nevezed el. Egy a lényeg, általában nem mozgunk tudatosan eleget.
Tehát az 5 tény, pontokba szedve:
1. Gerinc és az ülés csapdája + gyenge törzsizmok
Mára klasszikussá vált a képen látható testtartás. Nyilván nem lehet kitörölni az életünkből a számítógépet és a kézi kütyüket. Annyira nem, hogy sajnos ma egy 3 éves alapvető játéka a szülei mobiltelefonja, és egy tizenéves inkább ül a tévé vagy a monitor előtt, mint kint szaladgálna, amivel már igen korán porckorong nyavalyára ítéljük a gyerekeket. Ezt lehet szépíteni, meg magyarázni, ettől ez még tény marad. Ha nem lenne gond ez a fajta életmód, akkor az emberek (kortól függetlenül) ruganyosan, aktívan és fájdalom nélkül lépkednének reggel munkába, majd este onnan haza.
Amikor jóga órán azt látom, hogy a fiatalok mennyire nem tudnak bánni a testükkel, mennyire nincs testtudatosságuk, és már mennyi mozgásszervi bajuk van, komolyan azon gondolkodom, hogyan tudnék segíteni.
Nagyobb gond szerintem, hogy a törzset tartó izmok általában gyengék. Sokszor olyanoknál is, akik amúgy sportolnak.
Oké, ha már nem lehet kiküszöbölni ezt a fajta testtartást, akkor tegyünk valamit.
A képen piros körrel jeleztem a hasizmok körülbelüli helyét. Látható, hogy a bordák és a csípő/ szeméremcsont között nincs “tartóegység” a testben. Ezt a feladatot a hasizmoknak kell ellátnia. Szóval nem csak a nyári kockás has villantása miatt érdemes edzeni, hanem hogy elkerüljük a hátfájást, görbe tartást. Ugyanis egy tónusban lévő hasizommal nagyon nem kényelmes görbén ülni.
A tónus mit jelent? Próbáld ki tükör előtt, hogy az alsó állkapcsodat nem tartod, azaz engeded lógni, a szájad résre nyílik ettől. Figyeld meg az érzést az izmokban. Majd zárd össze az ajkaidat, és figyeld meg ezt is. Izommunka nélkül nem fog menni, és nem is marad a helyén az állkapcsod. Hogyan is nézne ki, ha nem tartanánk tónusban az állkapcsunkat, és fityegő ajkakkal közlekednénk? 🙂
Na pont ennyire kellene tónusban tartani a hasizmokat is. Az óráimon a bemelegítés része a hasizom edzése is, mellyel tüzet szítunk a testben, amit egész órán használunk (melegen tartja az izmokat). A hasizomzat
- szükséges a megfelelő légzéshez,
- stabilizálja a csípőt
- védi az alhasi szerveket,
- az ászanák helyes megtartásához nélkülözhetetlen, illetve szerintem bármely tudatosan végzett mozgásformánál fontos szerepe van.
2. De mi történik a gerinccel?
A képen a zöld a megfelelő vastagságú porckorong, és a piros a gáz kategória.
És hogy érhetünk a piros zónába? Hát, ha sokat ülünk begörbített háttal. Ilyenkor ugyanis a csigolyatestek has felőli részét egymás felé toljuk, és összepréseljük a porckorongot. Ha ez sokszor és erővel történik – például jóga órán erőltetjük az előre-hajlós ászanákat – akkor egyszer csak a hát irányába ki fog türemkedni a porckorong, sérv lesz belőle.
Maga a porckorong nem fáj, és ez okozza a félreértést is: ha nem fáj, akkor nincs baj. Valamiért így lettünk kitalálva, hogy anélkül kell tudatosan mozognunk, hogy ne a fájdalom kényszerítsen rá.
Szóval, ha Te is óvodás, kisiskolás korod óta legtöbbet padban, széken ültél, és teszed ezt most is, és nem porckorong barát edzésre jársz, akkor a Te porckorongjaid is szenvednek, rossz állapotban vannak.
Még egyszer: attól mert nem fáj, nem jelenti azt, hogy a gerinced teljesen egészséges, és tapasztalatból tudom, hogy nem érdemes megvárni a fájdalmat.
3. Légzés
A görnyedt testtartás miatt a vállak előre esnek, és a mellkas beszűkül, így a tüdőnek nem marad elegendő hely a táguláshoz. Emiatt sűrű, felszínes lesz a légzés, kevés oxigén jut a sejtekhez, illetve a gázcserére is kevesebb idő jut. Egy távol-keleti bölcsesség szerint, adott légzésszámot “kaptunk” születéskor. Rajtunk áll, hogy ezt mennyi idő alatt használjuk el. Talán innen ered a jóga életet meghosszabbító tulajdonsága, hisz a jógi megtanulja a helyes légzést.
4. Nyaki porckorong
A képen piros vonallal jeleztem a gerinc azon részét, mely a görbe tartás miatt veszélyben van. Próbáld ki magad: ülj egyenesen, akkor nem lesz kényelmes előre lógatni a fejedet. Illetve ha görbén ülsz, automatikusan a fejed is előbbre kerül.
A rajzon az is látszik, hogy egyenes tartásnál a fej a maga 4-5 kg súlyával a gerinc tetején ül. Ez egy egyensúlyi helyzet, amihez nem kell plusz izommunka, pusztán izomtónus.
Viszont, ha begörbíted a derekadat, a fej helyzete is megváltozik, és ekkor már a hát és a nyak izmai kemény munkába kezdenek, hisz egy olyan erőkar alakul ki, ami előre húzza az egész törzset. Így érthető az ülőmunka miatti visszatérő nyak-, és hátfájás.
5. Alhasi szervek
A fenti képen az is látszik, hogy a görbe testtartás nemcsak a mellkast szűkíti be, hanem a hasüreget is. Ez nőknél komolyabb gondot okozhat, tekintettel arra, hogy igen fontos szerveink vannak a kismedence területén, melyeket nem jó összepréselni. A zsigeri zsír fokozottan ront a helyzeten. Ez a zsír a hasizom alatt, a hasi szervek között található, és élettani kockázata is van. De ez a bejegyzés nem erről szól. Szóval a beszűkült hasüregben, ahol a zsír eleve már összenyomta a zsigeri szerveket, azok még nagyobb nyomás alá kerülnek.
A jógában fontos szerepe van a gátnak. A jóga energiákkal dolgozik, tüzet éleszt a testben, és az energiák testben való megtartására a jóga 3 zárat talált meg: az ashwini mudrát, a mula bandhát és a Sahajoli/Vajroli mudrát.
Az egyszerűség kedvéért a medencefeneket egy függőágyhoz hasonlítom. Minél nagyobb súly kerül rá, annál lejjebb nyúlik, akár leérve a földig is. A helyzet, hogy a görnyedő testtartással a kismedence tartalmát lefelé préseljük, egyenesen az amúgy is edzetlen gátizmoknak.
+1. nem szép látvány 🙂
A testtartás a lelkiállapotról is árulkodik. De erre itt és most nem térek ki.
Mindezek ellen tehetsz Te is. Gyere velem jógázni, tanulj testtudatosságot a porckorongjaid, egészséged érdekében!